Food truck stanowi świetny sposób na działalność gastronomiczną bez inwestowania dużych kwot w wyposażenie lokalu, pozwala też minimalizować miesięczne koszty związane np. z czynszem.
Food truck to wolność, ale też swoista niezależność - rano jesteś w południowej części miasta w okolicach parku biznesu, wieczorem w centrum w otoczeniu licznych pubów.

Food truck może działać w pełni autonomicznie jak i stanowić dodatek do działalności lokalu gastronomicznego zwiększając zasięg działania np. możesz wykorzystywać go do sprzedaży w czasie imprez plenerowych (koncertów, eventów, imprez organizowanych przez miasto lub gminę).

Co stanowi o sukcesie food trucka? Tak jak zwykle - menu, następnie jakość obsługi klienta oraz pojazd niezależnie od rodzaju (przyczepa, samochód). Jednak ponad ww. czynnikami stoją urządzenia gastronomiczne oraz ich rozlokowanie w przestrzeni roboczej. Pamiętaj, że prócz rozmieszczenia urządzeń musisz znaleźć miejsce na kącik socjalny, zlew oraz butlę z gazem jeżeli zasilasz urządzenia propan-butanem. Trzeba również rozdysponować miejsce dla pojemnika z wodą wraz z hydroforem oraz zbiornika na wodę brudną.
Ważnym elementem jest okap wraz z wentyalatorem zapewniający odprowadzenie zapachów oraz zmnieszający temperaturę w polu roboczym.

Dobrze dobrany sprzęt, to przede wszystkim sprzęt przydatny.Urządzenia dobierasz ściśle do specyfiki działalności. Jeżeli sprzedajesz burgery, to na pewno na wyposażeniu znajdzie się płyta grillowa, jeżeli kebab, to opiekacz, jeśli hot dogi, musisz pomyślec o opiekaczu do parówek i bułek. W każdym z powyższych wypadków od forntu trzeba będzie zamontować tzw. sałaciarkę, czyli lodówkę ekspozycyjną z szybą frontową w której przechowywać będziesz surówki i dodatki.

Pamiętaj, że w food trucku każde miejsce jest na wagę złota, więc już przed zakupem pojazdu warto zastanowić nad jego gabarytami, ponieważ zbyt mała przestrzeń uniemożliwi nie tylko swobodna pracę, ale wbudowanie niezbędnych urządzeń.

Projektowanie food trucka polega przede wszystkim na zdefiniowaniu rodzaju działalności czy też menu. W oparciu o tę informację dobierany jest sprzęt a następnie pojazd.

Jako specjaliści służymy radą na każdym etapie proejktu, warto jednak skontaktować się z nami jak najszybciej, aby dobrze zaplanowac inwestycję.
Pomagamy również sfinansować zakup urządzeń w oparciu o leasing.